Sieciowe magazynowanie danych od A do Z...
...Zapraszamy do lektury! Rozwiązania do magazynowania danych dla małych i średnich przedsiębiorstw - czyli wszystko co powinieneś wiedzieć. Prezentujemy tylko część komependium wiedzy nt. rozwiązań do przechowywania danych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Więcej na stronie www.iomega.com/NAS
Spis treści:
1. Wprowadzenie: każde przedsiębiorstwo jest w posiadaniu ważnych informacji, niezależnie od jego wielkości
2. Pomocy! Moja firma gwałtownie się rozrosła, moim komputerom brakuje pamięci, a ważne informacje są rozproszone.
3. Ja mam PC, mój technik ma Linuxa a grafik ma Maca. W jaki sposób możemy łatwo dzielić się plikami?
4. Wszyscy mówią mi, że powinniśmy tworzyć kopie zapasowe naszych komputerów i serwerów, ale nie możemy sobie pozwolić na stratę czasu związaną z przestojem. Co powinniśmy zrobić?
5. Czasami zdarza mi się przez przypadek usunąć jakiś plik, albo jest on uszkodzony. Jak mogę go szybko odzyskać?
6. Pomocy! Moim serwerom ciągle brakuje wolnej pamięci!
7. Nie zwróciłem uwagi, kiedy moje serwery stały się niezbędne dla działalności firmy. Jak mogę je chronić nie ponosząc nadmiernych kosztów?
8. E-mail jest najpopularniejszą aplikacją w mojej firmie. Jaki jest najlepszy sposób magazynowania danych Microsoft Exchange?
9. Co zrobię, jeżeli nastąpi jakiś problem z obsługą magazynowania danych, kiedy nie będzie mnie w biurze?
10. Jestem w podróży a potrzebuje jakiegoś pliku. Co powinienem zrobić?
11. Pomocy! Mam zbyt dużo serwerów! Słyszałem coś o wirtualizacji serwerów, co to jest i co to oznacza dla mojego magazynowania danych?
12. Z jakich innych użytecznych aplikacji przeznaczonych dla małych firm mógłbym skorzystać dzięki mojemu urządzeniu NAS?
Sieciowe magazynowanie danych od A to Z
Rozwiązania do magazynowania danych dla małych i średnich przedsiębiorstw
Jeszcze nie tak dawno temu, istniało wyraźne rozróżnienie pomiędzy potrzebami magazynowania danych małych przedsiębiorstw i ich większych odpowiedników. Małe firmy opierały się głównie na pamięciach masowych umieszczonych w komputerach rozmieszczonych po całym biurze, oraz może jednym małym komputerze z systemem operacyjnym Windows lub serwerze wykorzystywanym do dzielenia plików i drukowania dokumentów. Większości małych przedsiębiorstw brakowało personelu IT, albo w ogóle kogokolwiek, z doświadczeniem potrzebnym do obsługi skomplikowanych technologii. Jeżeli pliki były niedostępne przez kilka godzin, czasami nawet cały dzień, była to niedogodność, nie katastrofa. Większość dużych przedsiębiorstw miała skomplikowana infrastrukturę sieciową, z szczelną ochroną i wymaganiami wydajności.
Linia rozgraniczająca potrzeby pamięci magazynowej małych i średnich przedsiębiorstw dramatycznie zamazała się w ciągu ostatniej dekady. Dzisiaj małe firmy bardzo często borykają się z tymi samymi problemami, co ich większe odpowiedniki, na przykład:
Jak spełnić coraz większe zapotrzebowanie na przestrzeń do magazynowania danych. Zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową niesamowicie wzrosło w związku z digitalizacją dokumentów, które wcześniej miały formę papierową, zwiększone użycie telefonii internetowej i wideo-konferencji, Internetu i przepisów określających jak długo należy przechowywać pewne pliki. Wiele firm obserwowało jak ich zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową podwaja czy potrajają się, rok po roku. Potrzebują oni efektywnych sposobów magazynowania i dzielenia dużych ilości danych, bez przekraczania budżetów i zatrudniania personelu IT.
Jak chronić krytyczne dla działania przedsiębiorstwa dane. Jak ich więksi odpowiednicy, wiele małych przedsiębiorstw jest tak zależna od swoich komputerów, oprogramowania czy danych, że nawet w przypadku tylko kilkugodzinnej przerwy w dostępie do nich, nie są w stanie funkcjonować. Muszą znaleźć nadające się do zastosowania, tanie sposoby na tworzenie kopii zapasowych i ochronę dostępu do napędzających ich firmę informacji.
Jak zredukować albo wyeliminować okresy przestoju. Małe przedsiębiorstwa coraz częściej współpracują z dużymi korporacjami w ogólnoświatowym środowisku, albo świadczą usługi klientom w innych strefach czasowych. Potrzebują one prostych, tanich i wydajnych sposobów utrzymania swoich danych dostępnych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez utraty możliwości tworzenia kopii zapasowych, czy wykonania czynności konserwacyjnych.
Jak wypełnić rygorystyczne wymogi przepisów i audytu. Nie tylko duże firmy muszą spełniać wymogi audytów i przepisów federalnych takich jak HIPAA i Sarbanes Oxley Act. Mnóstwo mniejszych przedsiębiorstw potrzebuje prostych, skutecznych strategii przechowywania i ochrony informacji poufnych, o takim samym poziomie efektywności i równie wyrafinowanych, jaki posiadają ich odpowiednicy w korporacjach.
Jak efektywnie wykorzystywać przestrzeń magazynową w infrastrukturze wirtualnej. Ponieważ wiele małych firm wykorzystuje zalety aplikacji bazujących na sieci lub serwerach, takich jak e-mail czy CRM, wiele z nich przeniosło się na platformę serwerów wirtualnych. Zrobiły to, aby ograniczyć koszty zakupu sprzętu i obsługi serwerów. Te firmy potrzebują rozwiązań magazynowania danych, które sprawdzają się w środowisku wirtualnym. Wszystkie te kwestie wydają się być mocno zniechęcające, dla małych przedsiębiorstw, które mają niewiele funduszy i zasobów na zbyciu. Dobrą wiadomością jest, że nowa i ciągle rozwijająca się linia rozwiązań magazynowania danych dla małych przedsiębiorstw może rozwiązań wszystkie te problemy. Dobrą wiadomością jest również to, że nie jest ona zbytnio skomplikowana, oraz nie wymaga zatrudniania fachowca z branży IT. W tym eBooku poznasz efektywne, oszczędne sposoby rozwiązania wymienionych powyżej kwestii przechowywania danych w małych przedsiębiorstwach bez nadwerężania budżetu czy zatrudniania specjalisty z branży IT.
Pomocy! Moja firma gwałtownie się rozrosła, moim komputerom brakuje pamięci, a ważne informacje są rozproszone!
Jak w przypadku większości małych firm, zaczynałeś od małych inwestycji w technologię. Najpierw zainwestowałeś w komputer dla siebie, i kilku swoich pracowników. Być może zatrudniasz grafika, który używa do pracy Maca, albo upartego technika, który lubi Linuxa. Każdy z pracowników przechowuje swoje pliki na swoim komputerze; kiedy ktoś czegoś potrzebuje, pliki przenoszone są na podręcznych dyskach USB, albo przesyłane pocztą elektroniczną. Możliwe, że aktywowałeś opcję dzielenia plików w systemie Windows, aby pracownicy mogli się dzielić plikami między sobą.
Nagle twój biznes się rozrósł. I co się dzieje? Niektórym twoim komputerom zaczyna brakować pamięci na dyskach twardych. Pliki rozrzucone są po wszystkich komputerach, przez co nie możesz znaleźć tego, którego szukasz. Masz różne wersje tego samego pliku w różnych miejscach. Który z nich jest najbardziej aktualną wersją? W wielu przypadkach nie wie tego nikt. W wielu małych firmach nadchodzi w końcu taki moment, kiedy zbiór osobnych komputerów stacjonarnych czy przenośnych już się nie sprawdza. To jest właściwy moment na konsolidację, centralizację oraz dzielenie plików poprzez sieć.
Dlaczego konsolidować? Jest wiele powodów.
Jest to bardziej wydajne. Przechowywanie plików na poszczególnych komputerach jest z natury nie elastyczne i nie efektywne. Niektóre z twoich komputerów mogą mieć ogromne ilości niewykorzystanej pamięci, ale nie maja żadnego sposobu na podzielenie się nią, natomiast inne stale borykają się z problemem braku pamięci i wymagają nieustannego wewnętrznego usprawniania pamięci, albo podłączania zewnętrznych dysków twardych. Kiedy scentralizujesz i dzielisz pamięć magazynową, otrzymujesz jedno pole pamięci, które możesz dowolnie dzielić na obszary i przydzielać użytkownikom i aplikacjom. Efektywnie i prosto, bez potrzeby podłączania do komputerów dodatkowych wewnętrznych bądź zewnętrznych dysków twardych. Aktualizacje są rzadsze, a posiadana przez ciebie przestrzeń do magazynowania danych jest wykorzystywana o wiele znaczniej efektywnie...
...więcej na www.iomega.com/NAS.