Solemis w Ambasadzie Kanady: Rozwiązania biznesowe wspierające...
...procesy decyzyjne i efektywne zarządzanie. Ponad 70 przedstawicieli kadry kierowniczej różnej wielkości przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki uczestniczyło w dorocznej konferencji poświęconej kanadyjskim rozwiązaniom informatycznym wspomagającym procesy decyzyjne i efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem. Organizatorem tegorocznego, grudniowego spotkania był Solemis Group SA wspólnie z ECM Consulting, Pivotal Polska oraz Mineral Midrange przy współpracy z Ambasadą Kanady w Polsce.
Celem spotkania było uzmysłowienie uczestnikom, że skuteczne zarządzanie nowoczesnym przedsiębiorstwem wymaga zupełnie innego podejścia do zdobywania, gromadzenia i analizowania informacji w firmie - wykorzystywania ich do podejmowania decyzji. Potrzebne są do tego systemy klasy ERP, CRM i Business Intelligence - skuteczne wykorzystanie ich wymaga jednak „rewolucji w głowie menedżera”. W trakcie spotkania wielokrotnie podkreślano, że co prawda sukces odnoszą tylko leaderzy, szefowie firm, którzy skutecznie zarządzają zespołem umiejętnie ich motywując - zgodnie z celami biznesowymi firmy, to dziś potrzebują oni ogromnego wsparcia ze strony technologii - systemów informatycznych umożliwiających analizowanie danych.
Sytuacja rynkowa wymaga dziś podejmowania nie tylko szybkich ale i trafnych decyzji - obarczonych jak najmniejszym ryzykiem. Możliwe jest to wyłącznie przy wsparciu narzędzi do szybkiej analizy aktualnych danych z własnego przedsiębiorstwa jak i z jego rynkowego otoczenia. Co więcej, presja czasu jest zwykle tak wielka, że analizy te muszą móc przeprowadzić samodzielnie osoby z najwyższego kierownictwa firmy - podejmujące decyzje.
Na grudniowym spotkaniu prezentowano min. jedno takie narzędzie - system klasy Business Intelligence - Prophix pochodzący z Kanady. Wspomaga on zespołowe tworzenie i bieżące monitorowanie realizacji budżetu - jest doskonałym narzędziem controllingowym.
W dyskusji, która była ważnym elementem spotkania, uczestnicy przyznawali, że w praktyce większość działań w firmach opiera się na bardzo powierzchownej analizie - brakuje po prostu efektywnych narzędzi agregujących dane z jednej strony, a z drugiej umożliwiających łatwą symulację ew. zmian. Sporo szczegółowych pytań odnosiło się właśnie do agregacji danych umożliwiających spojrzenie na całość procesów z różnych perspektyw, szybką ich ocenę oraz co najważniejsze - na możliwość reakcji. Ciekawa była obserwacja, że systemy BI dają możliwość bieżącej, codziennej prezentacji uzyskanych wyników przez poszczególnych pracowników - może być to bardzo stymulujące - wyzwalać pozytywną rywalizację, szczególnie młodych pracowników.