agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Sony α7S II: mały, pełnoklatkowy bezlusterkowiec o ogromnej czułości

Sony α7S II: mały, pełnoklatkowy bezlusterkowiec o ogromnej czułości

SPRZĘT FOTOGRAFICZNY / Aparaty cyfrowe / 2015-09-11 10:14:00

Firma Sony ogłosiła, że w nagradzanej serii niedużych korpusów α7 pojawi się nowy model: α7S II, który zapewni niesamowitą jakość obrazu przy fotografowaniu w najtrudniejszych warunkach oświetlenia. Ten niezwykły potencjał wynika z ogromnej czułości i szerokiego zakresu dynamiki przy wszystkich ustawieniach ISO oraz zastosowania 5-kierunkowego systemu stabilizacji obrazu. Korpus α7S II daje nowe możliwości fotograficznej ekspresji zarówno w jasny dzień, jak i głęboką nocą, niezależnie od wymaganego czasu otwarcia migawki. Jest ponadto wyposażony w cały szereg profesjonalnych funkcji filmowych, jak nagrywanie obrazu 4K z odczytem wszystkich pikseli pełnoklatkowej matrycy bez ich łączenia w grupy. W rezultacie nowy model będzie bardzo kuszącą propozycją zarówno dla fotografa, jak i producenta materiałów wideo. 

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Wyjątkowo szeroki zakres czułości aparatu α7S II — od ISO 50 do ISO 409 600 — to wynik połączenia pełnoklatkowej, 12,2-megapikselowej matrycy z procesorem obrazu BIONZ X. Przetwornik obrazu optymalizuje zakres dynamiczny w całym dostępnym przedziale czułości ISO. Rozszerza skalę przejść tonalnych w jasnych miejscach i ogranicza szumy przy słabym oświetleniu. Dzięki niemu imponujące rezultaty uzyskuje się nawet przy fotografowaniu w skrajnie niekorzystnych warunkach. W jeszcze lepszym wykorzystaniu możliwości tego przetwornika pomagają udoskonalone algorytmy przetwarzania w procesorze BIONZ X. Procesor ten poprawia wygląd obrazu w całym zakresie czułości, zwłaszcza przy jej większych ustawieniach. Oznacza to, że uzyskiwane fotografie i filmy cechują się nieprzeciętną szczegółowością i minimalnym poziomem szumu.

Specjalista od filmowania

Aparat α7S II umożliwia wewnętrzne nagrywanie filmów 4K ze wszystkimi szczegółami, jakie zapewnia nowoczesny format XAVC S. Odczyt danych ze wszystkich pikseli, bez pomijania linii ani tworzenia grup, pozwala wykorzystać cały potencjał pełnoklatkowej matrycy i tworzyć bardziej wyraziste filmy 4K z praktycznie niedostrzegalnym efektem mory. Aparat odczytuje wszystkie piksele bez ich łączenia w grupy także przy nagrywaniu filmów Full HD. Oznacza to, że do generacji obrazu Full HD wykorzystywanych jest pięć razy więcej pikseli, niż wynosi wymagane minimum. W rezultacie obraz wyróżnia się niezwykle wysoką jakością.

Model α7S II jako pierwszy w serii α7 umożliwia nagrywanie filmu w tempie 120 kl./s przy przepływności 100 Mb/s, z odczytem wszystkich pikseli pełnoklatkowej matrycy bez łączenia ich w grupy. Uzyskany w ten sposób materiał można następnie odtwarzać w 4-/5-krotnie zwolnionym tempie, w rozdzielczości Full HD. Aparat α7S II pozwala także wewnętrznie rejestrować materiał do wyświetlenia w 4-/5-krotnie zwolnionym tempie i odtwarzać go na wbudowanym ekranie.

Funkcjonalność przy filmowaniu zwiększają dodatkowo nowe profile: S‑Gamut3.Cine/S-Log3 i S-Gamut3/S-Log3. Zapewniany przez nie szeroki zakres dynamiki ułatwia późniejszą korekcję kolorów. Po wybraniu trybu gamma S-Log3 aparat α7S ll odznacza się imponującą tolerancją naświetlenia, będącą odpowiednikiem 14-stopni przysłony. Urządzenie obsługuje również przestrzeń barw S-Gamut i krzywą S-Log2, popularne wśród operatorów kamer filmowych i wideo. Nowością jest funkcja Gamma Display Assist. Pozwala ona użytkownikowi podglądać obraz i sprawdzać obraz w czasie nagrywania z użyciem krzywej S-Log. Udoskonalono ponadto funkcję Zebra, która zapewnia teraz pełniejszą kontrolę.

5-kierunkowy system stabilizacji obrazu

Nowy korpus α7S II jest wyposażony w innowacyjny, 5-kierunkowy system stabilizacji obrazu, cieszący się dużą popularnością wśród użytkowników modeli α7 II i α7R II. Podczas zdjęć koryguje on różne ruchy aparatu: kątowe (pochylenia i odchylenia), najsilniej rzutujące na jakość obrazu i typowe dla zdjęć z użyciem teleobiektywu; boczne (wzdłuż osi X i Y), zauważalne zwłaszcza przy znacznych współczynnikach powiększenia; obrotowe (przechylenie), charakterystyczne dla nagrywania filmów.

Dokładność automatyki ostrości

Udoskonalenia objęły także system AF w korpusie α7S II. Tworzy go 169 pól AF, które w połączeniu zapewniają większą dokładność szybkiego ustawiania ostrości. Ogromne możliwości przetwornika obrazu przekładają się między innymi na brak szumu w generowanym obrazie. W konsekwencji system Fast Intelligent AF łatwiej wykrywa kontrasty i szybciej reaguje nawet w słabym oświetleniu (od -4 EV wzwyż), gdy trudności z rozpoznawaniem elementów sceny ma nawet ludzkie oko. W czasie nagrywania filmów system AF działa dwa razy szybciej niż w poprzednim modelu.

Wizjer elektroniczny

Zmodernizowany wizjer XGA OLED Tru-Finder pozwala uzyskać największy na świecie współczynnik powiększenia: 0,78x (pole widzenia około 38,5°, po przekątnej). Wizjer ten wyświetla wyraźny obraz na całym wyświetlaczu. Skuteczna eliminacja refleksów to wynik zastosowania powłoki ZEISS T. W odróżnieniu od konstrukcji optycznych elektroniczny wizjer OLED Tru‑Finder może posłużyć do błyskawicznego sprawdzenia, jak na wynikowy obraz wpływa kompensacja ekspozycji, zmiana ustawienia balansu bieli itp.

Ulepszenia zwiększające wygodę i niezawodność

Aby nowy model α7S II był łatwiejszy w użyciu oraz bardziej niezawodny i intuicyjny, wprowadzono w nim szereg ulepszeń. Do wykonania korpusu użyto stopu magnezu, który łączy lekkość z wytrzymałością. Na nowo zaprojektowano uchwyt i przycisk spustu migawki, dzięki czemu aparat stał się wygodniejszy w trzymaniu. W sytuacjach, w których użytkownik najchętniej zlewałby się z tłem, można włączyć tryb cichych zdjęć i wykonywać je seryjnie z szybkością 5 klatek na sekundę. Poprawę niezawodności osiągnięto dzięki osłabieniu drgań migawki. Wzmocniono też gniazdo mocowania obiektywu, co ma szczególne znaczenie przy pracy ze szkłami innych producentów. Ładowanie akumulatora przez łącze USB jest obecnie możliwe nawet w czasie pracy aparatu. Aby zapewnić większy komfort i wygodę, Sony wprowadza także wysokiej jakości skórzaną osłonę korpusu LCS-EBF, pasującą także do modeli α7R II i α7 II.

Aparat α7S II jest także wyposażony w technologie Wi-Fi i NFC. Do obsługi wszystkich funkcji można używać aplikacji Sony PlayMemories Mobile, dostępnej w wersji na systemy Android™ i iOS. Funkcjonalność urządzenia można zwiększać dzięki stale powiększającej się ofercie aplikacji z serwisu PlayMemories Camera Apps. Więcej informacji na www.sony.net/pmca.

Nowy, pełnoklatkowy aparat cyfrowy z wymiennymi obiektywami Sony α7S II pojawi się w Europie w listopadzie 2015 w cenie ok. 3400 euro.

źródło: sony/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe