„Superkomputeryzacja dla wszystkich” - AMD
W trakcie targów SC17 firma AMD (NASDAQ: AMD) i jej ekosystemowi partnerzy ogłosili natychmiastową dostępność szeregu nowych, super wydajnych systemów napędzanych przez procesory AMD EPYC™ oraz akceleratory AMD Radeon Instinct™, dzięki którym zwiększy się tempo innowacji w dziedzinie superkomputerów. Firma AMD łączy to szerokie portfolio sprzętowe z oprogramowaniem, w tym nową otwartą platformą ROCm 1.7 ze zaktualizowanymi narzędziami deweloperskimi i bibliotekami, umożliwiając tym samym tworzenie kompletnych systemów z procesorami AMD EPYC, jakie zdolne są do osiągania wydajności na poziomie PetaFLOPSa.
Poprzez kompleksowe wsparcie zarówno heterogenicznych systemów superkomputerowych, jak i platform funkcjonujących głównie w oparciu o procesory i obszerną pamięć, firma AMD w sposób unikalny odpowiada na zapotrzebowania wielu rodzajów zadań obliczeniowych, tym bardziej że oferuje nawet 3-krotnie lepszy stosunek wydajności do ceny przy porównaniu EPYC 7601 z Intel Xeon Platinum 8180M. Wśród docelowych zadań dla rozwiązań AMD są uczenie maszynowe, modelowanie pogody, obliczeniowa dynamika płynów, symulacje i analiza zderzeń w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym, eksploracja złóż paliw kopalnych i inne.
„Wiodący branżowi dostawcy systemów są tutaj na SC17 z pełnym spektrum rozwiązań skonstruowanych w oparciu o rozwiązania AMD zapewniające znakomite możliwości obliczeniowe w szeregu zastosowań HPC. — powiedział Forrest Narrod, starszy wiceprezes i główny menedżer działu Enterprise, Embedded i SemiCustom w firmie AMD. — Potencjał portfolio AMD jest dodatkowo podkreślony przez inwestycje, jakie poczyniliśmy w kierunku otwartości naszych platform. Tylko AMD oferuje wydajne procesory i wydajne układy graficzne wraz z całkowicie otwartym środowiskiem deweloperskim, jakim jest ROCm.”
PetaFLOPSowa platforma superkomputerowa bazująca w pełni na rozwiązaniach AMD
Atrakcją prezentacji AMD na targach SC17 jest system Inventec P47, który łączy w bardzo skalarnej platformie pojedynczy procesor EPYC™ serii 700 z czterema akceleratorami Radeon Instinct MI25, z których każdy zapewnia nawet 12,3 TeraFLOPSa mocy w obliczeniach pojedynczej precyzji. Specjalnie dla dużych, hiperskalarnych wdrożeń firma AMAX opracowała rozwiązanie [SMART]Rack P47, czyli kompletne urządzenie rackowe dla systemów wysokiej wydajności, w którym można zainstalować 20 systemów P47 i tym samym zapewnić wydajność na poziomie PetaFLOPSa w obliczeniach pojedynczej precyzji i ponad 10 TB pamięci DDR4 per szafa. [SMART]Rack P47 to ponadto system ze zoptymalizowanym pod kątem superkomputerów oprogramowaniem [SMART]DC DCiM, które pozwala zdalnie monitorować, zarządzać i kierować mocą urządzeń bazujących na wielu kartach graficznych, gdzie kontrola temperatury, poboru energii i stanu sprzętu jest kluczowa w celu zapewnienia nieprzerwanej operacyjności. Ponadto system ten wykorzystuje także platformę programistyczną AMD ROCm, która niezwykle ułatwia implementację mechanizmów do głębokiego uczenia, wnioskowania i trenowania.
„Jako dostawca wysoce wydajnych technologii, które umożliwiają firmom znalezienie złotego środka między skalowaniem wydajności, zwartością systemów i kosztami, w AMAX patrzymy na system P47, jak na coś, co zmienia zupełnie zasady gry. — powiedziała Julia Shih, wiceprezes rozwoju biznesowego w firmie AMAX. — Dzięki zastosowaniu procesorów AMD EPYC, akceleratorów AMD Radeon Instinct i platformy programistycznej ROCm już począwszy od pojedynczego zestawu P47 możemy rozwijać system aż po poziom mocy typowy dla superkomputerów w celu wsparcia procesów głębokiego uczenia, renderingu i wielu innych zadań. [SMART]Rack P47 to pierwsze rozwiązanie, które otwiera drogę do budowy łatwego w obsłudze systemu rackowego o mocy dochodzącej do PetaFLOPSa. Jesteśmy podekscytowani mogąc ogłosić, że od teraz rozpoczynamy przedsprzedaż zarówno serwerów P47, jak i w pełni zintegrowanych systemów [SMART]Rack P47 z szacunkowym terminem dostawy w pierwszym kwartale 2018 roku.”
Platforma otwartego oprogramowania ROCm
Możliwości procesorów AMD EPYC i akceleratorów AMD Radeon Instinct są w pełni wspierane w najnowszej wersji ROCm 1.7. Rozwiązanie to rozwija ideę najbardziej wszechstronnej platformy otwartego oprogramowania dla heterogenicznych systemów obliczeniowych i w celu uwolnienia pełnego potencjału akceleracji graficznej, jak i innej, np. układów FPGA, dostarcza biblioteki matematyczne oraz wsparcie programistyczne wykorzystując nowoczesne języki programowania. ROCm 1.7 to także wsparcie dla konfiguracji z wieloma układami graficznymi Radeon™ (dodano obsługę najnowszych), a także bibliotek takich, jak TensorFlow i Caffe w ramach inicjatywy MIOpen.
To oznacza, że baza dla różnorodnych strategii komputeryzacji heterogenicznej już jest dostępna jako nowe rozwiązanie technologiczne AMD w formie zestawu: EPYC, Radeon Instinct i ROCm 1.7. Dostępność platformy P47 oraz udostępnienie ROCm 1.7 to osiągnięcia, które pokazują, jak optymalizacja i innowacja rozwija się już na poziomie sprzętowym. Dowiedz się więcej o tym, jak AMD buduje wysoce wydajne rozwiązania dla otwartej superkomputeryzacji w trakcie targów SC17 odbywających się w Denver w dniach 13-17 listopada. Firma AMD prezentuje zastosowania i odpowiada na pytania na firmowym stoisku numer 825.
źródło: amd/agdrtv24.pl