Suplementacja światła - co to takiego? Jak pomoże inteligentne oświetlenie?
Chcesz przez cały rok cieszyć się zdrowymi i pięknie prezentującymi się roślinami w domu? Zadbaj o doświetlenie swoich okazów. To ważne, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Podpowiadamy, jak przeprowadzić taki zabieg z wykorzystaniem oświetlenia smart.
Czym jest suplementacja światła?
Jak powszechnie wiadomo, rośliny potrzebują stałego dostępu do światła. Jest ono niezbędne w życiodajnym procesie fotosyntezy. Niestety, w polskich warunkach klimatycznych, przez wiele miesięcy w roku trudno o wystarczające naturalne doświetlenie.
Każdy, kto uprawia w domu rośliny doniczkowe, zauważy na pewno, że jesienią i zimą, gdy dni są krótkie, a pogoda kapryśna, do mieszkania dociera mniej promieni słonecznych, co odbija się na kondycji kwiatów. Przestają intensywnie rosnąć, nie kwitną i sprawiają wrażenie osłabionych. Aby temu zapobiec, konieczna jest suplementacja światła, a więc sztuczne doświetlanie roślin. To zabieg, który szczególnie sprawdzi się we wspomnianym okresie jesienno-zimowym, a w przypadku niektórych, np. tropikalnych okazów, nawet przez cały rok.
Jakie lampy wybrać?
Zauważmy, że suplementacja światłem jest powszechnie stosowana w komercyjnych szklarniach, mimo że rośliny mają tam bardzo dobry dostęp do promieni słonecznych. Aby stymulować wzrost swoich okazów, hodowcy używają najczęściej czerwonych i niebieskich diod LED.
Wiele sklepów ogrodniczych oferuje tego typu lampy do użytku domowego. Ogólna zasada mówi o tym, że roślinom zielonym najlepiej służy światło niebieskie, zaś kwitnącym, czerwone.
Jak wykorzystać inteligentne oświetlenie?
To, co dobre dla roślin, nie zawsze odpowiada też ludziom. O ile czerwone światło jest nawet wykorzystywane w terapiach leczniczych, tak niebieskie może nam szkodzić. Lampy stosowane do suplementacji światłem zazwyczaj wykorzystują obie barwy, więc najlepiej włączać je, gdy nikogo nie ma w pokoju.
Dużym ułatwieniem dla domowych hodowców roślin może być wykorzystanie oświetlenia smart. Najprościej zainstalować system bezprzewodowy, niewymagający kucia ścian. Dobrą propozycją może być np. inteligentne oświetlenie Keemple, które zbudujesz na istniejącej instalacji elektrycznej. Wystarczy wydzielić strefę dla kwiatów, zainstalować lampy doświetlające (nie muszą być smart), inteligentny włącznik światła i oczywiście centralę sterującą smart home (bramkę).
Inteligentne oświetlenie roślin włączy się o konkretnych porach (np. nocą, gdy śpisz) albo w danych sytuacjach (np. za każdym razem, gdy zgasisz inne światła w salonie). Wszystko zależy od Ciebie – w aplikacji mobilnej ustawisz odpowiednie harmonogramy i scenariusze, dzięki czemu doświetlanie roślin nie będzie uciążliwe dla domowników.
źródło: agdrtv24.pl