Suszarka do grzybów MSG-02 + porad kilka, jak suszyć grzyby?
MAŁE AGD / SUSZARKI DO OWOCÓW / 2012-08-10 10:53:00
Suszarka do grzybów MSG-02 to urządzenie o średnicy 33 cm, szybko i skutecznie suszy: grzyby, owoce, warzywa, kwiaty i zioła. Posiadająca pięć przezroczystych sit z możliwością regulacji wysokości, pozwala również na 3-stopniową regulację nadmuchu gorącego powietrza. Parametry to 230V 50Hz, moc zaś 400W. Sugerowana cena producenta 150 pln.
Susząc grzyby, warto pamiętać o zachowaniu kilku zasad. Te najważniejsze zawarte są w naszym „ABC suszenia”:
- 1. Najczęstszym błędem popełnianym przez ludzi, jest mycie grzybów przed ich suszeniem. Nie należy tego robić, ponieważ nasiąkają one dodatkowo wodą na, wskutek, czego proces suszenia trwa znacznie dłużej
- 2. Przed suszeniem, należy wyczyścić grzyby „na sucho”, pozbywając się wszelkich leśnych pozostałości. Można do tego użyć czystej ściereczki, pędzla, lub miękkiej szczoteczki.
- 3. Grzyby nadające się do suszenia muszą być zdrowe, jędrne i świeże! Dlatego po ich wyczyszczeniu, należy dokładnie przyjrzeć się czy faktycznie w pełni nadają się do suszenia i nie posiadają żadnych zgniłych części.
- 4. Małe grzyby możemy suszyć w całości, większe kapelusze całe, bądź pokrojone na plastry. Ogonki grzybów, również nadają się do suszenia, warto jednak pamiętać, że są one dość twarde.
- 5. Susząc grzyby w specjalnie zaprojektowanym do tego celu urządzeniu firmy, MPM, należy pamiętać o tym, aby kawałki grzybów pokroić tak, żeby swobodnie zmieściły się pomiędzy kolejnymi sitami. Również istotne jest, aby przy ułożeniu grzybów zachować odpowiednią między nimi przestrzeń. Wtedy ciepłe powietrze będzie miało swobodny dostęp do każdej jego części.
- 6. Dobrze ususzony grzyb jest elastyczny, łamie się dopiero po mocniejszym jego naciśnięciu.
Jak przechowywać susz?
Aby cieszyć się z leśnych zapasów przez cały rok, warto pamiętać o właściwym ich przechowywaniu. Oto kilka zasad:
- 1. Gdy grzyby są już wysuszone należy przełożyć je do blaszanego, drewnianego lub plastikowego pudełka wyłożonego papierem; jeżeli do dyspozycji mamy jedynie szklane pojemniki, warto trzymać je w ciemnym miejscu, z dala od światła słonecznego
- 2. Susz powinien być szczelnie zamknięty, ponieważ grzyby łatwo wchłaniają wilgoć i zapachy
- 3. Aby zapobiec pojawieniu się moli, wystarczy do każdego pojemnika z suszem dodać liść laurowy
- 4. Przed podaniem suszonych grzybów do potraw, warto je opłukać, pamiętamy bowiem, że przed suszeniem były one czyszczone wyłącznie na sucho.
źródło: mpm/agdrtv24.pl