agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Technologia Wi-Fi 60 GHz - pięciokrotnie szybsza transmisja danych

Technologia Wi-Fi 60 GHz - pięciokrotnie szybsza transmisja danych

INNE / Internet / 2014-10-14 19:09:00

Firma Samsung Electronics Co., Ltd. ogłosiła opracowanie technologii Wi-Fi 60 GHz umożliwiającej przesyłanie danych z szybkością 4,6 Gb/s (575 MB na sekundę), co oznacza pięciokrotny wzrost w porównaniu z 866 Mb/s (108 MB na sekundę) - maksymalną prędkością obsługiwaną przez dostępne dziś urządzenia elektroniczne. Oznacza to, że przesłanie pliku wideo o wielkości 1 GB między urządzeniami potrwa niecałe trzy sekundy, a nieskompresowane filmy o jakości HD można przesyłać strumieniowo z urządzeń mobilnych do telewizorów w czasie rzeczywistym bez żadnych opóźnień.

Polecane sklepy

Media MarktRTV Euro AGDMedia ExpertKomputronik

Firma Samsung skutecznie pokonała przeszkody na drodze do komercjalizacji technologii Wi-Fi 60 GHz wykorzystującej fale milimetrowe i spodziewa się szybkiego wprowadzenia tej przełomowej technologii na rynek - oznajmił Kim Chang Yong, Kierownik DMC R&D Center Samsung Electronics - Innowacyjne zmiany, z których skorzystają użytkownicy kolejnej generacji urządzeń Samsung, oznaczają całkowicie nowe możliwości rozwoju technologii Wi-Fi w przyszłości. W odróżnieniu od obecnych technologii Wi-Fi 2,4 GHz oraz 5 GHz, opracowana przez Samsung technologia Wi-Fi 60 Ghz zgodna ze standardem 802.11ad utrzymuje maksymalną szybkość, eliminując interferencje wspólnokanałowe, niezależnie od liczby urządzeń korzystających z tej samej sieci. W ten sposób nowa technologia Samsung zmniejsza różnicę między teoretyczną i rzeczywistą prędkością przesyłania danych i pozwala uzyskać prędkość rzeczywistą dziesięciokrotnie wyższą niż w technologiach Wi-Fi 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Do niedawna komercyjne wykorzystanie technologii Wi-Fi 60 GHz wiązało się z poważnymi trudnościami, ponieważ fale milimetrowe mają ograniczoną zdolność penetracji i są podatne na tłumienie, co prowadzi do zmniejszenia siły sygnału oraz obniża efektywność przesyłu danych. Dzięki wykorzystaniu fal milimetrowych i zaawansowanych technologii modemowych oraz opracowanie anten o dużym zasięgu wiązki, firma Samsung zdołała uzyskać ekonomicznie opłacalną technologię Wi-Fi 60 Ghz o najwyższej jakości. Poprawiono również ogólną jakość sygnału, opracowując pierwszą na świecie technologię kontrolowania mikrowiązki, która w przypadku zmian w środowisku komunikacji optymalizuje moduł komunikacji w czasie krótszym niż 1/3000 sekundy. Firma opracowała również pierwszą na świecie metodę pozwalającą na równoczesne podłączenie do sieci wielu urządzeń.

Podobnie jak w przypadku spektrum 2,4 GHz oraz 5 GHz, 60 GHz jest pasmem nielicencjonowanym na całym świecie i oczekuje się, że komercyjne zastosowanie tej technologii będzie możliwe już w przyszłym roku. Samsung planuje zastosowanie tej nowej technologii w wielu różnych produktach, takich jak urządzenia audiowizualne i medyczne, a także w sprzęcie telekomunikacyjnym. Technologia ta znacznie ułatwi również opracowanie nowych rozwiązań w ramach usługi Samsung Smart Home oraz innych inicjatyw powiązanych z Internetem Rzeczy.

źródło: samsung/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe