Trend Micro ostrzega przed oszustami sprzedającymi bilety na Euro 2012
W sieci można natrafić na fałszywe strony oferujące bilety na turnieje Euro 2012. Oszuści umożliwiają nie tylko samo zamówienie biletów, ale także opcję ich zakupu. Im bliżej terminu rozgrywek, tym więcej tego typu stron może pojawiać się w internecie, dlatego warto zachować czujność. Przedstawiciele UEFA podkreślają, że jedynym legalnym i w pełni bezpiecznym sposobem nabycia biletów jest zamówienie ich na stronie organizacji. Kibice są jednak zdezorientowani - strony internetowe założone przez oszustów wyglądają bardzo profesjonalnie.
„Tego typu przestępstwa nie są niczym nowym - są one nierozerwalnie związane z procesem sprzedaży internetowej. Każde duże wydarzenie sportowe lub medialne przyciąga cyberprzestępców starających się naciągnąć nieświadomych ludzi. Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Kibice powinni zapoznać się z informacjami zawartymi na oficjalnej stronie EURO i postępować według instrukcji organizatora. Jeśli znamy procedurę to wiemy, że najpierw bilety są losowane, a dopiero później można będzie je kupić” - mówi Filip Demianiuk, Regional Technical Manager CEE, Russia & CIS w firmie Trend Micro. „Warto także zadbać o bezpieczeństwo podczas dokonywania płatności za bilety. Trend Micro oferuje rozwiązania, które sprawdzają, czy odwiedzane przez nas witryny są bezpieczne, czy też nie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii Trend Micro Web Reputation Services, która zabezpiecza komputery zarówno użytkowników biznesowych, jak i indywidualnych” - dodaje
ekspert.
Jak nie stać się ofiarą oszustów:
- Należy postępować zgodnie z oficjalną instrukcją UEFA: bilety można zamówić i zapłacić za nie jedynie poprzez stronę UEFA.com. Jeśli zdecydujemy się na zakup biletów oferowanych na innej stronie musimy liczyć się z możliwością utraty pieniędzy. Jeśli nawet bilety zostaną do nas wysłane, to możemy zostać niewpuszczeni na stadion - bilety mogą być bowiem fałszywe.
- Musimy mieć pewność, że strona, którą odwiedzamy, jest w pełni bezpieczna: starajmy się korzystać ze znanych, pewnych rozwiązań, które opierają się na sprawdzonych technologiach - na przykład badaniu reputacji witryn internetowych.
- Zawsze należy upewnić się, że komputer, za pomocą którego dokonujemy płatności, nie jest zainfekowany: istnieje wiele złośliwych programów, na przykład te potocznie nazywane keyloggerami - rejestrują one wszystko to, co zapisujemy na klawiaturze. W ten sposób przestępcy mogą przechwycić wpisywane przez nas loginy i hasła. Jeśli nie jesteśmy absolutnie pewni stanu zabezpieczeń naszego komputera w momencie dokonywania płatności, zaktualizujmy oprogramowanie zabezpieczające i przeprowadźmy skanowanie systemu. Można do tego wykorzystać również skanery on-line (np. Trend Micro Housecall http://housecall.trendmicro.com).
Powinniśmy być czujni - jeżeli coś wzbudza nasze podejrzenia to powinniśmy natychmiast przerwać połączenie.