agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Trzy nowe urządzenia Sony do produkcji IP/4K na żywo: mikser XVS-8000, procesor BPU-4500 i serwer PWS-4500

Trzy nowe urządzenia Sony do produkcji IP/4K na żywo: mikser XVS-8000, procesor BPU-4500 i serwer PWS-4500

SPRZĘT RTV / Inne / 2015-09-07 15:11:00

Firma Sony ogłosiła trzy nowe elementy systemu do produkcji na żywo opartego na technologii IP (IP Live). System ten jest przeznaczony dla stacji telewizyjnych. Pozwala zmodernizować oraz zoptymalizować organizację pracy podczas transmisji na żywo. Zapewnia ponadto niezawodną obsługę formatów o dużej wartości, takich jak 4K i 8K, a także nowych technologii wykorzystywanych do tworzenia treści.

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Aby zapewnić współpracę systemu z innymi rozwiązaniami, Sony rozwija współpracę z czołowymi dostawcami i udostępnia im niezbędne technologie oraz narzędzia do prac rozwojowych. Według stanu na wrzesień 2015 r. system produkcji IP Live wspiera już 36 producentów.

Sony zaprezentuje nowe modele podczas targów IBC 2015. Dla zapewnienia uniwersalności systemu i łatwości wdrożenia rozwiązań IP urządzenia te są wyposażone zarówno w bezpośrednie łącza IP, jak i konwencjonalne interfejsy SDI. Zwiedzający ekspozycję Sony będą mogli zobaczyć pierwszy na świecie mikser 4K/IP Live XVS-8000, procesor pasma podstawowego 4K/IP BPU-4500 oraz wieloportowy serwer audiowizualny 4K/IP PWS-4500. Produkty te tworzą wspólnie kompleksowy, oparty na technologii IP system do produkcji na żywo, którym można zarządzać przy użyciu oprogramowania Sony IP Live System Manager.

W ramach prac nad rozwiązaniami IP Live firma Sony stworzyła nowy interfejs do transmisji materiałów audiowizualnych, któremu nadano nazwę Networked Media Interface. Umożliwia on przesyłanie standardowym łączem IP wszystkich sygnałów wykorzystywanych podczas rejestracji na żywo: obrazu, dźwięku, metadanych oraz sygnałów synchronizacji i sterowania. Taka organizacja pozwala na współużytkowanie zasobów z innymi systemami do produkcji oraz na integrację rozwiązań do produkcji na żywo z systemami opartymi na plikach. Dla stacji telewizyjnych oznacza to nie tylko większą produktywność, lecz i znaczne oszczędności: nie muszą już one inwestować w dwa niezależne systemy.

Postęp, jaki dokonał się dzięki interfejsowi Networked Media Interface, jest pochodną rozwoju technologii w całej branży, która reaguje na rosnące zainteresowanie treściami rejestrowanymi przy większej liczbie klatek na sekundę i w wyższej rozdzielczości. Networked Media Interface jest rozwiązaniem gotowym do współpracy z technologiami przyszłości: obsługuje rozdzielczości SD, HD, 4K, 8K i materiały o dużej liczbie klatek na sekundę, z kompresją i bez. Pozwala też przesyłać materiał 4K przez łącze IP przy użyciu jednego przewodu sieci Ethernet oraz kodeka wideo o niskim poziomie opóźnień.

Wdrożenie rozwiązania IP Live zapewnia stacji telewizyjnej efektywną, skalowalną infrastrukturę. Ważnym aspektem jest też trwała wartość inwestycji: wystarczy ona co najmniej na najbliższą dekadę, a ponadto daje większe możliwości niż obecne łącza SDI. Skalowalność systemu znajduje odzwierciedlenie w migracji od standardu SD/HD do formatu wideo nowej generacji.

Tworząc nowy interfejs Networked Media Interface, Sony przekazało SMPTE dokument RDD (Registered Disclosure Document) ze specyfikacją techniczną kodeka wideo o małym poziomie opóźnień, który umożliwia transmisję obrazu 4K przez łącze IP 10 Gb/s. Sony zaproponowało też niezbędne elementy technologii służącej do transmisji na żywo przez łącze IP. Zostaną one uwzględnione w definicji SMPTE ST 2022.

Podczas tegorocznych targów IBC firma Sony ogłosiła ponadto, że została wybrana na partnera migracji do rozwiązań IP przez TV Globo — brazylijską stację o największym udziale w tamtejszym rynku. Stacja TV Globo podpisała niedawno z Sony umowę w sprawie opracowania pierwszego na świecie, stworzonego na zamówienie wozu transmisyjnego 4K/IP. Realizację tego zadania zaplanowano na 2016 r.

— Ten nowy wóz transmisyjny odgrywa kluczową rolę w planach obsługi przez TV Globo wielkich imprez sportowych, które odbędą się w Brazylii w 2016 r. i później. Firma Sony zawsze była dla TV Globo niezawodnym partnerem, dlatego powierzenie jej roli strategicznego partnera daje nam pewność pomyślnej realizacji tego przedsięwzięcia. Co więcej, prezentowana przez Sony wizja wykorzystania technologii 4K/IP w produkcji na żywo jest bardzo zbliżona do naszej. A nowo ogłoszone przez Sony produkty 4K/IP idealnie nadają się do wykorzystania w projektowanym wozie transmisyjnym 4K/IP — mówi Raymundo Barros, dyrektor techniczny TV Globo.

 

Nowe produkty

 

  • l XVS-8000 — pierwszy na świecie mikser 4K/IP Live
  • Mikser XVS-8000 współpracuje z interfejsem Networked Media Interface i może być bezpośrednio podłączany do sieci IP. Jest oparty na renomowanym modelu MVS-8000X, od którego różni się rozwiniętymi funkcjami 4K. Dzięki pięciu konfiguracjom M/E (efektów miksowania) może być wykorzystywany podczas obsługi imprez na żywo. Większa pojemność pamięci klatek umożliwia użycie przejścia CG Wipe w rozdzielczości 4K. Wbudowany napęd SSD pozwala z kolei wykonywać kopie zapasowe i szybko przywracać dane. Dostępność: styczeń 2016 r.
  • l BPU-4500 — procesor pasma podstawowego 4K/IP
  • Procesor BPU-4500 współpracuje z interfejsem Networked Media Interface i może być podłączony bezpośrednio do sieci IP. Jest przeznaczony do użytku z kamerami 4K, jak HDC-4300, F65 czy PMW-F55 z adapterem systemu kamery CA-4000. Pozwala równocześnie generować i reprodukować sygnał 4K oraz sygnał HD naśladujący własności systemów kamerowych HD firmy Sony. Procesor BPU-4500 współpracuje z jednostkami sterującymi do kamery HDCU-2000/2500. Pozwala to obsługiwać cały system w taki sam sposób, w jaki obsługuje się obecne systemy kamerowe HDC. Dostępność: styczeń 2016 r.
  • l PWS-4500 — wieloportowy serwer audiowizualny 4K/IP
  • Serwer PWS-4500 jest zgodny z interfejsem Networked Media Interface (po zastosowaniu opcjonalnej karty) i konwencjonalnymi łączami SDI. Dzięki nowej funkcji „Share Play” do podglądu i współużytkowania plików między zdalnymi serwerami — znajdującymi się na przykład w wozach transmisyjnych czy lokalnych studiach — można wykorzystać łącze sieciowe 10 Gb/s. Wyposażenie urządzenia obejmuje ponadto nadmiarowy zasilacz oraz (opcjonalnie) funkcję powtórki w rozdzielczości HD w 8-krotnie zwolnionym tempie. Dostępność: styczeń 2016 r.

źródło: sony/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe