Trzy z pięciu najszybszych superkomputerów świata...
...oparte na procesorach NVIDIA Tesla. Według opublikowanego rankingu "Top500", klasyfikującego najszybsze superkomputery, trzy spośród pięciu najszybszych systemów obliczeniowych na świecie oparte są na procesorach NVIDIA® Tesla™.
Procesory graficzne Tesla wykorzystane zostały w superkomputerach, które zajęły pierwszą, trzecią i czwartą pozycję na liście Top500, którą otwiera uruchomiony niedawno system Tianhe-1A o mocy obliczeniowej 2,507 PetaFLOPS. Czołówka listy wygląda nastepująco (systemy wykorzystujące GPU zaznaczono na zielono):
Kolejno (miejsce, nazwa, kraj, wydajność (Linpack), liczba GPU, zużycie energii
- 1 Tianhe-1A - Chiny 2,507 PF 7168 4,04 MW
- 2 Jaguar - USA 1,75 PF n/a 6,95 MW
- 3 Nebulae - Chiny 1,27 PF 4640 2,55 MW
- 4 Tsubame 2.0 - Japonia 1,192 PF 4200 1,340 MW
- 5 Hopper - USA 1,05 PF n/a 2,93 MW
Trzy najszybsze supekomputery wykorzystujące procesory graficzne oferują razem większą wydajność niż reszta systemów z pierwszej dziesiątki zestawienia łącznie. Poza Tianhe-1 warto zwrócić uwagę na Tsubame 2.0 - nowy superkomputer znajdujący się w Instytucie Technologii w Tokio. Dostarcza on moc obliczeniową przekraczającą 1 PetaFLOPS będąc jednocześnie niezwykle energooszczędnym - zużycie energii na poziomie zaledwie 1,34 MW jest drastycznie niższe niż w przypadku któregokolwiek innego systemu z pierwszej piątki zestawienia.
"Tsubame 2.0 to system łączący wydajność z niskim zapotrzebowaniem na energię, co zaowocowało stworzeniem najoszczędniejszego superkomputera klasy petascale na świecie" - powiedział Bill Dally, szef zespołu naukowego NVIDIA. „Droga do systemów klasy exascale będzie torowana właśnie przez takie projekty jak Tsubame 2.0".
Procesory graficzne w krótkim czasie stały się nieodzownym elementem najszybszych superkomputerów na świecie. Zawierają one setki pracujących równolegle rdzeni, potrafiących efektywnie rozdzielać pomiędzy siebie dane i przetwarzać je jednocześnie, znacznie zwiększając w ten sposób wydajność całego systemu. Rozwiązania heterogeniczne, wykorzystujące zarówno procesory graficzne, jak i sekwencyjne (CPU), wymagają mniejszych powierzchni i zużywają mniejsze ilości energii, dzięki czemu wysokowydajne systemy obliczeniowe stają się znacznie szerzej dostępne niż kiedykolwiek przedtem.
Bill Dally weźmie udział w rozpoczynającej się w tym tygodniu w Nowym Orleanie konferencji poświęconej superkomputerom. W środę, 17 listopada, przestawi swoją prezentację na temat wykorzystania procesorów graficznych w wysokowydajnych systemach obliczeniowych: “GPU Computing: To Exascale and Beyond