UNLTD. - design w najlepszym wydaniu we wspólnym projekcie Sony i Pies Czy Suka
Sony we współpracy z Pies Czy Suka realizuje projekt UNLTD., w ramach którego pięciu wybranych projektantów stworzy pięć unikalnych obiektów stanowiących idealne dopełnienie telewizorów Sony BRAVIA serii W9.
Do współpracy przy projekcie zaproszono wyróżniających się polskich projektantów i studia projektowe: Studio Kompott, Studio Beton, Magdalenę Tekieli, Malafor oraz Lange&Lange. Każdy z nich przygotuje niepowtarzalny prototyp obiektu, który będzie odzwierciedlał ich wizję mebla pod najnowszy telewizor Sony BRAVIA. Efekty prac projektantów poznamy już 21 listopada na specjalnie przygotowanej wystawie UNLTD., która będzie miała miejsce w warszawskim Pies Czy Suka przy ulicy Szpitalnej 8a.
„UNLTD. to projekt, którego celem jest zaprezentowanie efektów pracy polskich dizajnerów w zestawieniu z najwyższej klasy technologią i wzornictwem telewizorów Sony. Chcemy pokazać różne stylistyki i ciekawe propozycje mebla/obiektu pod telewizor. Może on być funkcjonalny lub abstrakcyjny, może też łączyć te dwie cechy. Nazwa projektu pokazuje, że możliwości są nieograniczone i takich propozycji oczekujemy. PROJEKTANCI+BRAVIA=UNLTD.” - powiedziała Beata Konarska, Pies Czy Suka.
W grudniu odbędzie się także internetowa aukcja zaprojektowanych obiektów, z której dochód zostanie przeznaczony na Stowarzyszenie Artanimacje, od ośmiu lat organizujące Rezydencję Twórczego Recyclingu PRZETWORY. To właśnie podczas tegorocznej edycji PRZETWORÓW, która odbędzie się w Warszawie w dniach 14-15 grudnia, będzie można zobaczyć drugą prezentację wystawy UNLTD.
„PRZETWORY odkrywają młode talenty w świecie designu oraz pokazują, że projektowanie może iść w zgodzie z odpowiedzialnością za środowisko i zrównoważonym rozwojem. Jest nam bardzo milo, że Sony to doceniło i zechciało nie tylko zaprezentować swój projekt podczas naszej imprezy, ale także wesprzeć nasze działania dochodami z aukcji” - powiedziała Monika Brzywczy, organizatorka festiwalu „Przetwory”.
Dodatkowo, dla entuzjastów wzornictwa autorzy projektu przygotowali konkurs. Zadaniem wszystkich zainteresowanych będzie zaprojektowanie obiektu pod telewizor Sony BRAVIA 4K serii X9 w formie wizualizacji 2D. Prace oceni jury w składzie: Beata i Paweł Konarscy (Pies Czy Suka), Magda Kochanowska (Wydział Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie) oraz Olga Łebkowska (Dyrektor Kreatywna magazynu MaleMen). Najlepsze projekty 2D zostaną zaprezentowane podczas wystawy UNLTD. oraz wyróżnione atrakcyjnymi nagrodami.
„Telewizory 4K Sony BRAVIA serii X9 to obraz o rozdzielczości czterokrotnie większej niż Full HD, doskonały dźwięk i nowoczesne wzornictwo. Chcemy, aby taki produkt był pokazany w jak najciekawszym kontekście, dlatego będziemy angażować jeszcze szersze grono entuzjastów designu. Mamy nadzieję, że nowy produkt Sony dostarczy wiele inspiracji młodym twórcom” - powiedział Piotr Papaj, PR manager i rzecznik prasowy Sony w Polsce.
Telewizory BRAVIA 4K serii X9 i FullHD serii W9 to połączenie najwyższej jakości obrazu i dźwięku z ponadczasowym wyglądem. Zastosowana w nich innowacyjna technologia Triluminos umożliwia reprodukcję jeszcze szerszej palety bogatych, naturalnie wyglądających barw, w tym trudnych do oddania odcieni czerwieni i szmaragdu. Posiadacze smartfonów z technologią NFC mogą nawiązać bezprzewodowe połączenie z telewizorem poprzez zetknięcie telefonu z pilotem, a następnie używać smartfona jako pilota albo wyświetlać zdjęcia, filmy, gry i aplikacje z telefonu na dużym ekranie.
Informacje o artystach:
Magdalena Tekieli
[[[zdjecie,13046,duze]]]
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wydziału Wydziału Form Przemysłowych. Projektantka wzornictwa przemysłowego oraz grafiki użytkowej. Założycielka studia projektowego Magdalena Tekieli Design, a także projektantka i producentka designerskich produktów marki Paper Love. Stypendystka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Uniwersytetu w Ljubljanie. Laureatka konkursów projektowych, takich jak; Najlepsze Dyplomy Projektowe 2012 r. ”Młodzi na start" organizowanego przez ELLE Decoration w 2013 r. Uczestniczka wielu wystaw w kraju i za granicą.
Lange&Lange
[[[zdjecie,13045,duze]]]
Biuro Projektowe założone przez braci Aleksandra i Gustawa Lange w 2007r. Firma kultywuje projektowe tradycje rodzinne (trzecie pokolenie Absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie). Lange&Lange działają w pełnym spektrum projektowym: Projektowanie Produktu, Identyfikacja Wizualna, Consulting Projektowy.
Beton
[[[zdjecie,13043,duze]]]
Beton działa w Warszawie od 2007 roku. Zajmuje się architekturą, dizajnem, scenografią teatralną, grafiką użytkową, typografią, animacją, projektowaniem ubrań. Studio pracuje dla instytucji kultury, fundacji, festiwali, teatrów. Beton ma w swoim portfolio jeden zrealizowany budynek (kościół we wsi Tarnów nominowany do nagrody Miesa van der Rohe), trzy kroje pisma, projekty przestrzeni teatralnych, projekty mebli i niewielkich form przestrzennych, kilkanaście linii ubraniowych, kilkadziesiąt projektów identyfikacji wizualnej instytucji i wydarzeń kulturalnych, projekty plakatów, książek, albumów.
Kompott
[[[zdjecie,13044,duze]]]
Kompott Studio pracuje w obszarze projektowania produkt i usług. Proces projektowy zakłada bliską współpracę z klientem, research i obserwacje zachowań. Kompott ma na koncie wystawy w Mint Gallery w Londynie, MOCAK w Krakowie czy na mediolańskim Triennale, a także publikacje w najważniejszych pismach branżowych. Studio było nominowane do FX Design Award w kategorii "Breakthrough Talent of the Year". Współzałożycielem studia jest Krystian Kowalski, absolwent wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie i Design Products Royal College of Art w Londynie. Doświadczenia zawodowe zdobywał pracując w studio projektowych w Mediolanie, Warszawie i Łodzi.
Malafor
[[[zdjecie,13047,duze]]]
Marka stworzona w 2004 roku przez Agatę Kulik-Pomorską i Pawła Pomorskiego. Duet zaczął od projektowania i produkowania krótkich serii obiektów. W ostatnich latach MALAFOR stara się kierować także bardziej przemysłowym podejściem, co zaowocowało powstaniem "Activ Basket" - koszyka na zakupy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim, a także kolekcji mebli pneumatycznych „YACHT“, czy kolekcji mebli ekologicznych „BLOW RECYCLING“. Uważają, że związek z miejscem, w którym tworzą wnosi do projektów jakość i wiarygodność. Obecnie pracują z materiałami typowo żeglarskimi, charakterystycznymi dla ich regionu nadbałtyckiego. W projektach rzemiosło żaglowe połączyli z najnowszą technologią tekstyliów wykorzystywanych do szycia żagli - zaczynając od podstawowych takich jak dakron, a kończąc na zaawansowanych laminatach z włóknem węglowym. Malafor jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów i nagród, m.in. Red Dot Award 2012 za Blow Sofę oraz IF Design Award 2012 za Activ Basket.
źródło: sony/agdrtv24.pl