Wizualizer Qomo QPC30 - lekki, kompaktowy i jaki łatwy w użyciu!
Najnowszy wizualizer Qomo - QPC30 wyróżnia „kosmiczny” design oraz niezwykle korzystny stosunek możliwości i jakości do ceny. Jego najważniejszą część - kamerę cyfrową - można ustawić pod dowolnym kątem ponieważ głowica i podstawa kamery obraca się o 180 stopni. Bez trudu można oglądać modele elementów budowy człowieka na lekcji biologii, skamieniałości na lekcji geografii czy rzeźby i obrazy na lekcji plastyki. Niewątpliwie widoczny będzie każdy - nawet najdrobniejszy szczegół dzięki 5-krotnemu zoomowi optycznemu i optymalnej jakości obrazu za którą odpowiada szybki AutoFocus, balans bieli i regulacja przysłony.
Kamerę wizualizera Qomo QPC30 możemy także skierować na ruchome obiekty i dzięki szybkiemu odświeżaniu (22 klatki/s) - obserwować płynny obraz o wysokiej rozdzielczości (rozdzielczość wizualizera SXGA -1.280 x 1.024 pikseli). Qomo QPC30 ma wbudowany port USB, który umożliwia podłączenie urządzenia do dowolnego komputera. Pozwala zatem zapisywać obrazy bezpośrednio na dysku z poziomu PC. Wizualizer ma wbudowane oświetlenie LED. Sugerowana cena detaliczna 2 498 zł brutto (z VAT) .
Bliższe informacje: www.multimediawszkole.pl
Wizualizer spełni swoją rolę - jeśli będzie połączony z projektorem, monitorem albo telewizorem - wówczas można obejrzeć wszystko to na co skierowana jest kamera urządzenia.
Przykładowe zastosowanie wizualizera:
- Ćwiczenie czytania dla najmłodszych: Nauczyciel kładzie na biurku tekst (książka lub ksero dowolnego tekstu), którego uczniowie nie znają i nie mogli się nauczyć wcześniej na pamięć. Wybrani uczniowie odczytują tekst z ekranu. Tekst widoczny jest dla całej klasy w tym samym czasie.
- Oglądanie żywych stworzeń: Wszystkie dzieci równocześnie mogą dokładnie i „na żywo” obejrzeć żabę, chomika lub dżdżownicę bez obawy o życie i zdrowie, którejkolwiek ze stron.
- Prezentacja wyjątkowych (i cennych) materiałów: Nauczyciel lub uczniowie przynoszą na lekcję ciekawe książki i przedmioty, które mogą być pokazane od razu całej klasie bez ryzyka zniszczenia czegokolwiek, jak to się często dzieje przy przechodzeniu przedmiotów z rąk do rąk. Kto przyniesie Księgę Rekordów Guinessa, a kto sklejony model samolotu?
- Ocena prac domowych lub prezentacja wyników: Uczniowie przynoszą swoje prace domowe - np. prace plastyczne na zadany temat czy drzewa genealogiczne, które nauczyciel kolejno pokazuje używając wizualizera. Dzięki temu uczniowie mogą zobaczyć kilkanaście różnych sposobów wizualizowania danego zadania, a nauczyciel może pokazać, co mu się szczególnie podobało w każdej pracy. Takie podejście do zajęć pozwala też pokazać uczniom w szczegółach, jak oceniana będzie ich praca, w jakim kierunku się rozwijać i jakich błędów unikać.
- Rozwiążmy ten test!: Przygotowując uczniów do egzaminu testowego z dowolnego przedmiotu, nauczyciel może pokazywać przykładowe plansze testowe i wypełniać je wspólnie z uczniami na ekranie. Wystarczy wówczas 1 kopia testu lub książki z zadaniami.
- Poznawanie przyrody na wielkim ekranie: Oglądać można dosłownie wszystko. Przybliżenie liścia, przekrojone ziarna grochu lub żywe mrówki, chodzące w słoiku. W starszych klasach, dzięki dużemu zbliżeniu oglądać można fragmenty tkanek i inne eksponaty z pracowni biologicznej i chemicznej.
- Jak to jest zrobione: Można analizować budowę różnych urządzeń - nauczyciel je rozbiera i pokazuje z czego się składają - wszyscy dokładnie widzą to samo, nikt nikomu nic nie zasłania. Nie ma również obawy, że drobne elementy się zagubią.
Na lekcji…
- Lekcja biologii. Wizualizer nakierowujemy na trójwymiarowy model mózgu człowieka. Nie ma konieczności podchodzenia do prowadzącego w celu dokładnego obejrzenia obiektu.
- Lekcja geografii. Wszyscy uczniowie mogą oglądać cenne eksponaty geologiczne lub nietypowy atlas. Eksponaty nie podlegają zużyciu (nie przechodzą z rąk do rąk), a nauczyciel może się skupić na konkretnych tematach, które chce omówić.
- Lekcja chemii. Z bliska można pokazać nawet „wybuchowe” doświadczenie bez narażania dzieci na niebezpieczeństwo.
- Lekcja matematyki Wykresy, funkcje, bryły - nauczyciel rysuje je wszystkie na zwykłej kartce. Cała klasa obserwuje czynność na ekranie w dużym powiększeniu. Rysunki mogą być kolorowe, a obraz pokazywany jest na żywo.
- Lekcja plastyki Naukę rysunku, wyklejania, lepienia z plasteliny lub jakiejkolwiek innej czynności przeprowadza się w nowy sposób - kamera wizualizera skierowana jest na ręce nauczyciela, który pokazuje np. nową technikę rysowania. Kamera nagrywa każdą czynność, a uczniowie obserwują ją w zbliżeniu na dużym ekranie. Dobrym pomysłem może być zmotywowanie bardziej utalentowanych uczniów do pokazania swoich umiejętności.
- Lekcja muzyki Tekst piosenki dla całej klasy wystarczy umieścić obok wizualizera i skierować na niego kamerę. Wszyscy uczniowie zobaczą go na ekranie. Nauczyciel może używać stale tych samych stron z piosenkami, bez konieczności kopiowania ich dla uczniów.