fot. Eddie Keogh. Canon Explorer
Wskazówki na temat fotografii sportowej wg Eddie Keogh
Canon występuje w roli sponsora zawodów IAAF World Athletics Series podczas Mistrzostw Świata IAAF, które odbywają się w Moskwie w dniach 10-18 sierpnia 2013 r.
Firmie Canon zależy na tym, aby fani z całego świata mogli poczuć atmosferę globalnych wydarzeń sportowych za pośrednictwem fascynujących obrazów. Aby uświetnić tę okazję i podkreślić nasze zaangażowanie w światowy sport, połączyliśmy siły z należącym do grona Canon Explorers profesjonalnym fotografem, Eddiem Keogh, który ujawni tajniki robienia ostrych zdjęć akcji.
[[[zdjecie,12066,duze]]]
Oto najważniejsze wskazówki Eddiego Keogh, które pomogą fotoamatorom uwiecznić szybkość, umiejętności i emocje podczas każdych zawodów lekkoatletycznych:
- Zatrzymaj akcję.„Do fotografowania sprinterów, takich jak Usain Bolt, niezbędna jest szybka migawka. Dla mnie minimum to 1/1000 sekundy, a przy dobrym świetle można jeszcze bardziej skrócić czas ekspozycji”.
- Wysoka czułość ISO.„Podczas fotografowania w słabym świetle będziesz potrzebował wysokiego ustawienia ISO (określającego czułość na światło). Większość współczesnych aparatów robi doskonałe zdjęcia nawet przy ustawieniu 3200 ISO, więc podkręć czułość, aby skrócić czas otwarcia migawki”.
- Wyczuj kulminacyjny moment.„Niezależnie od tego czy chodzi o skoczka wygiętego nad poprzeczką, czy o dyskobola wypuszczającego z dłoni dysk, zawsze staraj się uchwycić tę chwilę, w której cały stadion wstrzymuje oddech”.
- Długie obiektywy.„Ponieważ nigdy nie możemy być tak blisko akcji, jak byśmy chcieli, długi obiektyw to konieczność - a rozmyte tło podkreśli temat zdjęcia”.
- Zawsze sprawdzaj tło.„Nie ma nic gorszego, jak odkryć na ulubionym zdjęciu tyczkę wystającą zza czyjejś głowy albo porządkowych we fluoroscencyjnych kamizelkach”.
- Panoramowanie. „Jeśli znajdziesz się z boku akcji, wydłuż czas otwarcia migawki (od 1/10 do 1/60 sekundy) i podążaj za sportowcem płynnym, poziomym ruchem, trzymając palec na spuście”.
- Emocje.„Najlepsze zdjęcia są pełne emocji, więc zastanów się, gdzie ich szukać - prawdopodobnie nie na linii mety, ale 10 lub 20 metrów dalej. I choć zdjęcia zwycięzców mogą podnosić na duchu, porażka często ma większą siłę przekazu”.
- Różnicuj kąty.„Celuj wyżej, aby pozbyć się kłopotliwego tła lub niżej, aby uchwycić atmosferę na stadionie albo znaleźć ciekawe ujęcie - na przykład sylwetki skoczków wzwyż na dramatycznym tle nieba. Fotografowanie z boku sprawdza się w przypadku biegów przez płotki i skoku w dal, a zdjęcia z tyłu dobrze oddają moment, w którym oszczepnik wykonuje rzut”.
- Niech deszcz nie schłodzi Twojego entuzjazmu.„Zabezpiecz aparaty i fotografuj dalej: deszcz często dodaje dramatyzmu sportowym zmaganiom”.
- Zdalne sterowanie.„Nadajniki radiowe pozwalają zbliżyć się do akcji bez przeszkadzania sportowcom. Przydaje się to podczas fotografowania wszystkich dyscyplin lekkoatletycznych - w zeszłym roku pewien fotograf zamocował aparat nad dyskobolem i zrobił znakomite zdjęcie”.
[[[zdjecie,12067,duze]]]
[[[zdjecie,12068,duze]]]
[[[zdjecie,12069,duze]]]
[[[zdjecie,12069,duze]]]
[[[zdjecie,12070,duze]]]
źródło: canon/agdrtv24.pl