agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin

Wspólna propozycja Sony, Sandisk i Nikona

AKCESORIA FOTO / Karty pamięci / 2010-12-03 10:46:00

SanDisk Corporation, Sony Corporation i Nikon Corporation poinformowały o wspólnych pracach nad zbiorem specyfikacji spełniających przyszłe wymogi rynku profesjonalnej fotografii i wideofilmowania. Trzy firmy przedstawiły swoją specyfikację międzynarodowej organizacji normalizacyjnej CFA (CompactFlash Association*) w celu standaryzacji formatu.

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Segment fotografii profesjonalnej i profesjonalnych filmów HD potrzebuje nowej generacji kart pamięci, które pozwoliłyby na przetwarzanie plików o znacznie większej objętości. Wychodząc naprzeciw przyszłym potrzebom branży dotyczącym szybkości i pojemności, SanDisk, Sony i Nikon zaproponowały specyfikację nowych kart, które przewyższą wydajnością i pojemnością obecne rozwiązania. Po zaakceptowaniu nowego formatu, przed rynkiem profesjonalnej fotografii i wideo otworzą się nowe, fascynujące możliwości.

Proponowana specyfikacja zakłada przesyłanie danych z szybkością do 500 megabajtów na sekundę (MB/s)** (teoretyczna maksymalna szybkość łącza) przy wykorzystaniu wysoce uniwersalnego interfejsu PCI Express***. Większe szybkości pozwolą na wykorzystanie obrazu i filmu w nowych zastosowaniach, niemożliwych do wprowadzenia przy obecnej specyfikacji interfejsu CompactFlash PATA (Parallel ATA)****. Wersja CF6.0, wprowadzona w listopadzie 2010 r., charakteryzuje się wydajnością do 167 MB/s.  Większa szybkość oznacza możliwość wykonywania ciągłych serii zdjęć w formacie RAW o dużej objętości. Umożliwi ponadto użytkownikom szybkie przesyłanie zdjęć i filmów w dużej rozdzielczości z karty do komputera. Dzięki systemowi skalowania mocy, specyfikacja łączy dużą szybkość przesyłania danych z małym zużyciem energii, które przekłada się na dłuższy czas pracy źródła zasilania.
Poza wydajnością należącą do najlepszych w branży, nowa specyfikacja kart pamięci wprowadza również standardy pojemności i trwałości, które spełnią przyszłe wymagania rynku profesjonalnego. Umożliwia przesunięcie teoretycznego maksimum pojemności powyżej granicy 2 terabajtów (TB)*****, przez co doskonale nadaje się do zastosowań z obrazami o dużej rozdzielczości i filmami HD. Nowe karty będą zbliżone wielkością do obecnych nośników CompactFlash®. Dzięki funkcji kontroli dostępu i trwałej obudowie połączą wytrzymałość fizyczną z niezawodnością, a więc cechy, które mają pierwszorzędne znaczenie w zastosowaniach profesjonalnych.

  • "Ten superszybki format nośników umożliwi dalszy rozwój sprzętu i zastosowań obrazowania. Rozszerzy ponadto wachlarz kart pamięci dostępnych dla użytkowników nośników CompactFlash, takich jak zawodowi fotografowie" - powiedział Shigeto Kanda z firmy Canon, prezes zarządu CFA. "Przewiduje się, że ten format nowej generacji będzie szeroko wykorzystywany w różnych produktach, nie tylko wysokiej klasy lustrzankach cyfrowych."
  •  "Superszybkie nośniki, jakie powstaną przy wykorzystaniu tego nowego formatu kart, rozszerzą potencjał lustrzanek cyfrowych i innych profesjonalnych urządzeń obrazujących" - powiedział Kazuyuki Kazami, wiceprezes i dyrektor generalny w centrali rozwoju Nikon Corporation.

 

* CompactFlash Association (CFA) to międzynarodowa organizacja wyznaczająca standardy dla produktów CompactFlash.
** Wydajność może być mniejsza - w zależności od urządzenia. 1 megabyte (MB) = 1 million bytes.
*** PCI Express
**** ATA (Advanced Technology Attachment) ; PATA (Parallel ATA) to standard połączeń pomiędzy komputerem a urządzeniami przechowywania danych.
***** 1 terabyte (TB) = 1 trillion bytes.
 
agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe