Wywiad z głównym projektantem Siemens, Gerhardem Nüsslerem o prostych zastosowaniach skomplikowanej technologii
Wywiad z głównym projektantem Siemens, Gerhardem Nüsslerem o prostych zastosowaniach skomplikowanej technologii. Raport tendencji pt. „Future Living” opisuje kompleksowość jako „credo przyszłych trendów projektów, w których udane produkty to te, które zaspokajają potrzeby nie tylko wybranych grup docelowych, lecz wszystkich użytkowników”. Co sądzisz na temat tego oświadczenia?
W pełni je popieram. Łatwość obsługi urządzeń gospodarstwa domowego jest fundamental-nym wymogiem dotyczącym zarówno modeli klasy podstawowej, klasy premium, jak również wszystkich grup wiekowych i krajów.
Co właściwie rozumiesz pod terminem „simpleksowość” i czym różni się ona od prostoty?
Gdy mówimy o prostocie mamy na myśli urządzenia posiadające podstawowe funkcje, któ-rych obsługa jest bardzo prosta i wymaga użycia wyłącznie pokręteł i przycisków. Taka pro-stota jest jednak związana ze zredukowaną funkcjonalnością, ponieważ nie da się jej wdrożyć w urządzeniach bardziej kompleksowych. Simpleksowość natomiast oferuje łatwość obsługi przy kompleksowych rozwiązaniach. Wy-zwaniem jest tutaj potrzeba zapewnienia szerszej gamy funkcji i wyższej elastyczności zasto-sowań, przy zachowaniu prostoty obsługi takiej samej jak w przypadku urządzeń oferujących wyłącznie podstawowe funkcje.
Dlaczego w ogóle potrzebujemy aż tylu funkcji? Dlaczego nie powrócimy do prostej ku-chenki z czterema płytami grzejnymi i czterema pokrętłami?
Taki wybór jest dalej możliwy. Jeżeli komuś zależy na prostocie, Siemens wciąż oferuje takie rozwiązania. Faktem jednak jest, że nastąpiła znacząca zmiana zarówno w środowisku do-mowym, jak i w naszych zapotrzebowaniach. W naszym coraz szybciej pędzącym codziennym życiu szukamy sposobów, aby wykonać te same czynności szybciej niż kiedyś. Z drugiej strony kładziemy też bardzo duży nacisk na wydajność energetyczną. Coraz częściej oczeku-jemy od technologii spełniania naszych dokładnie określonych potrzeb. Są one jednak różne zależnie od tego, czy wynikają ze stresu podczas tygodnia pracy, czy też z chęci sprawdzenia się w roli szefa kuchni podczas weekendu.
Czy możesz nam podać przykład, gdzie wymogi rozwiązań simpleksowych zostały zre-alizowane?
Jednym, bardzo obrazowym przykładem jest nasza bezstrefowa płyta indukcyjna, oferująca zupełnie nowe doznania kulinarne oraz umożliwiająca gotowanie bez najmniejszych ograni-czeń. Dzięki niej użytkownicy nie muszą już troszczyć się o znalezienie rondla o właściwym rozmiarze dla określonej „płyty grzewczej”. Zamiast tego, mogą oni wziąć patelnię, garnek, czy brytfannę każdej wielkości i postawić je w dowolnym miejscu całej powierzchni. Na-stępnie dzięki nowoczesnej technologii sensorowej możemy korzystać z opcji regulacji tem-peratury grzania za pomocą wyświetlacza dotykowego TFT. Użytkownicy często nie wyobra-żają sobie stopnia skomplikowania zastosowanej technologii: nieważne, czy mamy tu na myśli 48 induktorów schowanych pod szybą ceramiczną, czy też czujniki śledzące pozycję naczyń kuchennych.
Jaką rolę w simpleksowości odgrywa interfejs użytkownika?
Interfejs użytkownika jest tutaj kluczowym elementem. Jednym z ważniejszych aspektów simpleksowości w branży urządzeń gospodarstwa domowego jest zatem przejście na wyświe-tlanie w technologii TFT. Posługując się zwykłym tekstem możemy w różnych językach wskazać jakiego używamy przyrządu oraz co chcemy zrobić. Dzięki najnowocześniejszej technologii wyświetlania wysokiej jakości możemy znacznie poprawić dialog pomiędzy człowiekiem i maszyną. Dopiero po zatwierdzeniu dostępu użytkownik może korzystać z szerokiego wyboru opcji, jakie oferują nasze urządzenia. Podsumowując: Odpowiedni projekt sprawia, że postęp idzie w parze z prostotą.
Czego możemy oczekiwać od simpleksowości w przyszłości - w jakim kierunku zmierza rozwój?
Następnym krokiem jest łączenie urządzeń w sieć. Przykładem tego rozwiązania, który nie-jednokrotnie prezentowaliśmy w naszych scenariuszach tworzenia sieci, jest zaglądanie do chłodziarki za pomocą smartfona lub tabletu. Pozwala nam to z każdego miejsca i w każdym momencie sprawdzić jakie jedzenie mamy w lodówce. Przykład zastosowania: Kupuję pro-dukty spożywcze i mam zamiar upiec sernik. Czy mam wystarczającą ilość jajek? A co jeszcze ważniejsze: Czy ktoś przypadkiem nie wziął ich, odkąd wyszedłem z domu, żeby np. zrobić sobie omlet? Zawsze wiem co jest w lodówce dzięki zdjęciom z jej wnętrza - bez dużego wysiłku.
To naprawdę brzmi zaskakująco prosto...
Tak, i dowodzi tego, że nie zawsze trzeba koniecznie rozwijać nowe technologie, aby wpro-wadzić innowacje. Prostota tego podejścia jest widoczna, gdy porównamy go z projektami sprzed paru lat. Wtedy niektórzy producenci próbowali usprawnić zarządzanie produktami w lodówce za pomocą chipu RFID. Rozwiązanie to zakładało skanowanie każdego produktu podczas wkładania go do lodówki, a także przy wyjmowaniu. Reakcja rynku była niezbyt pozytywna i rozwiązanie ostatecznie nie przyjęło się wśród konsumentów. Scenariusz przy-szłych rozwiązań Siemens prezentuje natomiast innowacje w najlepszym znaczeniu tego sło-wa: Zaspokojenie w najprostszy sposób potrzeby, którą użytkownicy zauważą dopiero po otrzymaniu rozwiązania.
źródło: siemens/agdrtv24.pl