Złap Gwiazdę w obiektywie!
Znany fotograf z Hollywood - Jeff Kravitz - zdradza sposoby na idealne zdjęcia z imprez. Jeśli masz w planach udział w niepowtarzalnej imprezie lub festiwalu z udziałem znanych osób, pamiętaj, by dobrze przygotować się do uchwycenia w kadrze tych wartych zapamiętania momentów. Fotografia, nawet po wielu miesiącach, najlepiej odda energię i klimat, jakie im towarzyszyły. Robienie udanych zdjęć na tego typu uroczystościach nie jest jednak proste. W fotografii najważniejsze jest światło, a zarówno ostre światło dzienne podczas letniego festiwalu, jak i półmrok kameralnego przyjęcia czy wieczornego koncertu, mogą utrudnić uzyskanie idealnych ujęć.
Jeff Kravitz z Los Angeles już od ponad 25 lat fotografuje największe gwiazdy show-biznesu na ekskluzywnych przyjęciach i hollywoodzkich rozdaniach nagród. Wie zatem najlepiej, jakich prostych zasad należy przestrzegać, aby na pewno uzyskać świetne zdjęcia. Poprosiliśmy go o uchylenie rąbka tajemnicy.
Sprawdzone wskazówki Jeffa Kravitza:
1) Zacznij od podstaw
- Upewnij się, że masz sprzęt, który sprosta każdej sytuacji zdjęciowej. Weź swój aparat ze świeżo naładowanym akumulatorem i wolnym miejscem na karcie pamięci. Na wszelki wypadek warto nawet zabrać zapasowy akumulator i kartę pamięci. Pamiętaj, że lepiej zarejestrować zbyt wiele wspomnień niż za mało. Dobrze też wziąć dodatkowy sprzęt i go nie użyć, niż go potrzebować, a nie mieć przy sobie.
2) Wykonaj kilka zdjęć ogólnych przedstawiających otoczenie
- Zawsze warto zacząć od zdjęć pokazujących miejsce, dekoracje na przyjęciu czy wystrój lokalu lub obiektu. Zrób kilka ujęć szerokokątnych, na których będzie widać jak najwięcej scenerii imprezy czy festiwalu. Pamiętaj, by nie używać lampy błyskowej do doświetlania szerokiego ujęcia, ponieważ niewiele to pomoże. Następnie przejdź do zbliżeń dekoracji i kilku kadrów szczegółowych przedstawiających ciekawy wystrój.
3) Uchwyć znajomych w pozach gwiazd
- Gdy fotografujesz znajomych, przestrzegaj tych samych zasad co zawodowcy podczas zdjęć na czerwonym dywanie. Wypełnij kadr ujęciem całej sylwetki, od stóp do głów, po czym przejdź do zdjęć od pasa w górę, a na koniec do zdjęć portretowych. Ustaw fotografowaną osobę na tle dekoracji, na przykład baloników lub transparentów, albo po prostu obok ładnego przedmiotu, który nada zdjęciu koloru i atmosfery. Osobiście uwielbiam to zdjęcie Mili Kunis w zielonej sukience na wzorzystym fotelu z zielonym obiciem.
4) Jak najczęściej trzymaj aparat w ręce
- Nie bój się chodzić z aparatem gotowym do zdjęć. Jeśli będziesz go ciągle mieć w ręce, przekonasz się, że wkrótce wszyscy się odprężą i przestaną go zauważać, co stworzy Ci wspaniałą okazję do uchwycenia naturalnych ujęć. Aby pokazać inne spojrzenie na tę samą imprezę, możesz na pewien czas przekazać aparat znajomemu.
5) Pamiętaj o naturalnych ujęciach
- Dobrze mieć kilka zdjęć pozowanych, ale czasami najlepszymi zdjęciami z imprez są te przedstawiające spontaniczne sytuacje. Na tym zdjęciu Steve Buscemi rozmawia z Alekiem Baldwinem, Hilary Swank i innymi gośćmi biorącymi udział w przyjęciu HBO dla Screen Actors Guild. Chociaż stoję w odległości tylko kilku kroków, nie mają pojęcia, że ich fotografuję. Nie jestem specjalnie wysoki, co na pewno ułatwiłoby zrobienie zdjęcia - tutaj kluczem do sukcesu było wtopienie się w otoczenie i samo uczestnictwo w imprezie.
6) Staraj się fotografować bez lampy błyskowej
- Jeśli używasz lustrzanki cyfrowej, zapoznaj się z ustawieniami czułości ISO, aby móc robić zdjęcia bez lampy błyskowej i wypełniać kadr naturalnym światłem otoczenia. W przypadku aparatu kompaktowego wyłącz automatykę lampy błyskowej i eksperymentuj z ustawieniami czułości ISO, aby zobaczyć, co najlepiej się sprawdza w danej sytuacji. W nowych aparatach COOLPIX jest to bardzo łatwe. Modele S8100, S9100, P300 i P500 wyposażono w niezwykle czułą matrycę CMOS, dzięki czemu nawet przy słabym lub wyjątkowo mocnym oświetleniu aparat z łatwością wykona zdjęcie, które dokładnie odda wygląd fotografowanej sceny. Nowa matryca pozwala też uzyskać lepszą jakość przy wysokich czułościach ISO i znacznie zmniejsza ryzyko poruszonych zdjęć nocnych.
7) Poznaj ustawienia swojego aparatu i wybieraj właściwy program w zależności od otoczenia
- Czasami na zdjęciach nocnych wyraźna jest tylko twarz fotografowanej osoby, a tło jest czarne. Dzieje się tak, ponieważ aparat ustawia właściwą ekspozycję pierwszego planu (twarzy), która nie wystarcza jednak do doświetlenia tła. W aparatach COOLPIX z matrycami CMOS dostępny jest zaawansowany program portretu nocnego, w którym wykonywane są zdjęcia kolejno z lampą błyskową i bez, aby oddzielnie naświetlić osobę fotografowaną i tło. Tak wykonane dwa obrazy są natychmiast scalane, w efekcie pokazując scenę dokładnie taką, jaka była widoczna dla Ciebie. Warto poeksperymentować z różnymi trybami zdjęć dostępnymi w aparacie, aby wiedzieć, które ustawienie sprawdzi się w danej sytuacji. Impreza na plaży wymaga innych ustawień niż szaleństwo w dyskotece.
8) Przybliżać czy oddalać?
- Nie wahaj się korzystać z zoomu, ale pamiętaj, że gdy robi się ciemno, najważniejsze jest złapanie jak największej ilości światła. Może to wymagać szerszego kadrowania i zrezygnowania z przybliżeń, aby do obiektywu docierało maksymalnie dużo światła. To zdjęcie z festiwalu muzycznego Coachella w Kaliforni wykonałem na pełnym oddaleniu, aby uchwycić jak najwięcej promieni zachodzącego słońca.
9) Przewiduj chwile idealnych zdjęć
- Zanim zaczniesz po prostu pstrykać, zastanów się nad typowymi zachowaniami ludzi. Zwróć uwagę, jak reagują na określone sytuacje, a szybko zobaczysz prawidłowości, które mogą być źródłem najlepszych zdjęć. Dobre przykłady to zdziwiona mina po otwarciu nieoczekiwanego prezentu, zachowanie podczas powitania lub zaskoczenie i śmiech, gdy rozmówca dojdzie do puenty anegdoty. Gotowość na takie chwile pozwala uchwycić energię wydarzenia.
10) Zmień punkt widzenia
- Nie obawiaj się stawiać aparatu na stole ani robić zdjęć wysoko znad głowy lub z poziomu podłogi. Im bardziej „szalony" kąt, tym lepiej. Jeśli zdjęcia są radosne, oglądający to poczują. Nie ma większego komplementu niż stwierdzenie: „Niesamowite, jak Ci się udało zrobić to zdjęcie?".
11) Dziel się!
- Koniecznie zamieszczaj swoje zdjęcia w jednym z popularnych serwisów zdjęciowych. Ponowne przeżywanie wspaniałych chwil z innymi uczestnikami wydarzenia to połowa frajdy z wykonywania zdjęć - podobnie jak pokazywanie zabawy tym, których tam nie było. Do udostępniania zdjęć lubię serwisy Flickr, Facebook i Tumblr, ale najchętniej publikuję zdjęcia na swoim blogu: http://insidecelebpics.com/
źródło: Nikon