Zmiany na plus, czyli nowe etykiety efektywności energetycznej
Według badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej sprzęt gospodarstwa domowego generuje blisko 40 procent kosztów w prywatnych rachunkach za energię. Dlatego dla konsumentów niezwykle istotna jest jasna i ujednolicona informacja na temat zużycia prądu przez urządzenia tej samej kategorii. Dzięki niej łatwo zidentyfikujemy najbardziej oszczędne sprzęty na rynku. Ponieważ jednak wprowadzona w 1995 r. europejska etykieta energetyczna w coraz mniejszym stopniu spełniała to zadanie, opracowano nową, którą już w tym roku zobaczymy m.in. na urządzeniach AGD marki Bosch.
O potrzebie nowych regulacji mogą świadczyć trudności dotyczące informacji o najlepszej klasie efektywności energetycznej, z którymi przed wprowadzeniem nowej etykiety borykali się producenci zaawansowanych technologicznie i energooszczędnych urządzeń AGD. Podczas gdy dla najbardziej oszczędnych chłodziarko-zamrażarek mieli oni do dyspozycji klasy A, A+ i A++, w przypadku pralek i zmywarek wciąż mogli się posługiwać co najwyżej oznaczeniem A. Tymczasem innowacyjne modele pralek i zmywarek (jak chociażby zmywarki marki Bosch z technologią zeolitu, które do umycia 13 kompletów naczyń potrzebują zaledwie 0,73 kWh) osiągały parametry dużo lepsze niż klasa A. Dlatego również w przypadku pralek i zmywarek zaczęto stosować dodatkowe oznaczenia energooszczędności. Np. w swoich materiałach reklamowych Bosch informował, że pralki tej marki zużywają, przykładowo, o 30 procent energii mniej niż norma dla klasy A (A-30%). Ponieważ system ten nie był konsekwentnie stosowany przez wszystkich producentów, dotychczasowa etykieta straciła swą przejrzystość i władze Unii Europejskiej podjęły decyzję o wdrożeniu nowych, jednolitych oznaczeń dla następujących kategorii produktów AGD:
- chłodziarek i zamrażarek,
- pralek,
- zmywarek
Do 30 listopada 2011 stosowanie zmienionej etykiety jest dobrowolne, natomiast po tym terminie nowa etykieta stanie się wiążąca dla wszystkich producentów. Jednocześnie trwają pracę nad nowymi oznaczeniami m.in. dla suszarek do ubrań i odkurzaczy. Marka Bosch - lider polskiego rynku AGD - jako jedna z pierwszych na polskim rynku już wkrótce wprowadzi nowe oznaczenia swoich urządzeń.
Jakich zmian należy się spodziewać?
Przede wszystkim w górnej części etykiety znajdą się trzy klasy wydajności z plusami: A+, A++ oraz A+++. Zachowana zostanie przy tym siedmiostopniowa skala klas efektywności, z oznaczeń znikną natomiast dotychczasowe wartości dolne (do tej pory na etykietach niektórych urządzeń umieszczano klasy E, F i G). We wszystkich omawianych grupach produktów wprowadzono ponadto obowiązkową informację o emisji hałasu, zaś wartości zużycia energii i wody będą podawane dla okresu jednego roku użytkowania. Poza tym teksty zostały zastąpione przez neutralne i bardziej czytelne piktogramy.
A oto jak wyglądają etykiety dla poszczególnych grup produktów.
- [[[zdjecie,1675,prawa]]] Lodówki i zamrażarki: Tutaj obok istniejących już wcześniej klas A+ i A++ pojawia się jedna nowa kategoria - A+++ (wkrótce Bosch wprowadzi na rynek modele mieszczące się w tej właśnie, najwyższej klasie). Urządzenia klasy energetycznej A++ są o 40 procent, a klasy A+++ nawet o 60 procent bardziej energooszczędne niż modele klasy A.
- [[[zdjecie,1674,prawa]]] Pralki: Dotychczas najwyższą kategorią efektywności energetycznej w tej grupie produktów była klasa A, uzupełniana przez niektórych producentów o dane procentowe (np. A-10%). Teraz do etykiety dodano klasy A+, A++ oraz A+++. Urządzenia klasy A++ pobierają o 24 procent, a klasy A+++ o 32 procent mniej energii niż modele klasy A. Klasa skuteczności prania nie jest już podawana, ponieważ wszystkie urządzenia muszą spełniać wymagania klasy A.
- [[[zdjecie,1673,prawa]]] Zmywarki: Dotychczas najwyższą kategorią efektywności energetycznej w tej grupie produktów była klasa A, uzupełniana przez niektórych producentów o dane procentowe (np. A-10%). Teraz do etykiety dodano klasy A+, A++ oraz A+++. Urządzenia klasy A++ pobierają o 21 procent, a klasy A+++ o 30 procent mniej energii niż modele klasy A. Klasa skuteczności zmywania nie jest już podawana, ponieważ wszystkie urządzenia muszą spełniać wymagania klasy A.
Biorąc pod uwagę nieprzerwany wzrost kosztów energii elektrycznej i wody, a także coraz większą świadomość ekologiczną konsumentów, powyższe zmiany należy ocenić pozytywnie, zwłaszcza z punktu widzenia tych producentów, którzy - jak Bosch - dbają o jak najlepsze parametry swoich urządzeń. Obecnie w ofercie tej marki znajdują się m.in. najcichsze oraz najbardziej oszczędne pod względem zużycia energii i wody zmywarki na świecie czy też pralki ze specjalnym wyciszeniem w postaci ścianek antywibracyjnych.